تبلیغات
بام میناب - از جهله تا فلامینگو
 
درباره وبلاگ


بـــــــــــــــــــــــــــــــام میناب
ما در حال ورود به عصر جدید دسترسی به اطلاعات و انتشار آن هستیم؛ استفاده از ابزارهایی که امکان نتشار اطلاعات را در اینترنت آسان کرده اند برای میلیون ها نفر حکم دستگاه چاپ را دارند. دستگاه چاپی که روی میز کار آن ها و حتی داخل جیب شان قرار می‌گیرد. تا هنگامی که ما تفاوت بین گزارش نویسی آماتوری و انتشار شخصی اطلاعات را درک نکنیم و وبلاگ را به عنوان قالبی برای این فعالیت ها در نظر نگیریم نقش آن ها را در عرصه های روزنامه نگاری فرهنگ و جامعه به طور کامل درک نخواهیم کرد.(ربکا بلاد)
میناب را از افقی دیگر بنگریم .بــه سوی آینده قدم بگذاریم و از تغییر نترسیم .


مدیر وبلاگ : بام میناب
نویسندگان
نظرسنجی
نظر شما در مورد این وبلاگ :

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
بام میناب
یکم خودت باش
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
پنجشنبه 10 مهر 1393 :: نویسنده : بام میناب
جمعی از راهنمایان گردشگری و دوستداران طبیعت هرمزگان در حرکتی خودجوش به مناسبت هفته گردشگری طی سه روز برنامه هایی ترتیب دادند تا از این طریق علاقه مندان را با الفبای گردشگری آشنا کنند و در جهت زنده نگه داشتن میراث هرمزگان، از جهله و دُختُلوک تا جزیره  و دریا و گونه های حیات وحش هرمزگان، گامی بردارند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خلیج فارس، موزه مردم شناسی خلیج فارس عصر روز یکشنبه (6 مهرماه)، میزبان گروهی از راهنمایان گردشگری و دوستداران طبیعت هرمزگان بود. دوستدارانی که با موزه در میزبانی همراه شده اند، مهمان دعوت  کرده و برنامه هایی ترتیب داده بودند. این بار خبری از مراسم قیچی زنی و روبان نبود، کسی هم در جایگاه قرار نگرفت که سخنرانی کند، فضایی دوستانه و البته دوست داشتنی فراهم بود که مدیریت اجرایی آن را رابعه انصاری نسب بر عهده داشت.

چند نفر از پیشکسوتان فرهنگ هرمزگان آنجا بودند و حاضرین می توانستند با آنها گپ و گفتی داشته باشند، محمد خطیبی زاده پژوهشگر  فرهنگ هرمزگان چند دقیقه ای درباره ی میراث کهن استان صحبت کرد. نگهبان و راهنمای موزه برای بازدیدکنندگان، بخش های مختلف موزه را  شرح  می داد و جاذبه های گردشگری فرهنگی و تاریخی از جمله آداب و رسوم را معرفی می کرد. فرزانه زاهدی کارشناس گردشگری از سازمان میراث فرهنگی هم آمده بود تا در کنار راهنمایان باشد. یک نفر چند دقیقه ای به اجرای موسیقی محلی پرداخت. بخشی از موزه به صنایع دستی،  پوشش  محلی و عروسک های مناطق مختلف استان هرمزگان اختصاص یافته و در هر بخش راهنمایانی بودند که پرسش های حاضران را بی پاسخ نگذارند.

جهله؛ کوزه ای پر از موسیقی

موسی کمالی بعد از اینکه چند دقیقه ای روی حصیری نشست و دست هایش را روی کوزه ای سفالین به نام جهله نواخت، به خبرنگار ایسنا (منطقه خلیج فارس)، گفت: از 12 سالگی موسیقی محلی را شروع  و با سازهای کوبه ای کار کرده ام. جهله یا همان کوزه ی آب خوری با قاعده ی کروی و غیر ایستا، که از آن به عنوان ساز ضربی استفاده می شود، سه نمونه است و هر یک صدای متفاوتی دارد که به صورت گروهی هم نواخته می شوند و به آن سفال نوازی گفته می شود.

میراث مادربزرگ ها ؛ خلاقیت کودکان

گلشاه نیک نام که عروسک های مناطق مختلف استان هرمزگان را جمع آوری کرده و خودش نیز آنها را می سازد در گفت و گو با خبرنگار ایسنا (منطقه خلیج فارس)، بیان کرد: هم زمان با افتتاح پَرپَروک، بخش کودک موزه ی مردم شناسی خلیج فارس، به جمع آوری عروسک های مناطق مختلف هرمزگان و بیرون کشاندن آنها از ذهن مادربزرگ ها پرداختم تا از روند فراموشی و زوال آنها جلوگیری شود.

وی که انگیزه ی ساختن این عروسک ها را با تولد دخترش به دست آورده، گفت: تصمیم گرفتم عروسک های کودکی ام را برای دخترم درست کنم اما مردّد بودم که آیا با وجود این همه عروسک های مختلف که اتاقش را در برگرفته اند، او از این عروسک های ساده ی پارچه ای استقبال خواهد کرد؟ و دریافتم که دخترم به طور ناخودآگاه همانگونه با عروسک های محلی بازی می کند که خودم در کودکی می کردم. همان داستان سرایی های ذهن کودکی من و برقراری رابطه با عروسک ها.

نیک نام ضمن بیان این مطلب که به جز دختر خودش، بچه های دیگری را هم در برقراری رابطه با عروسک های پارچه ای و محلی آزموده و استقبال بی نظیر آنها را دیده است، خاطرنشان کرد: نداشتن صورت و پارچه ی سفید به جای صورت عروسک ها، نه تنها نقص نیست که امتیاز است چرا که کودک خودش به عروسک ها شخصیت می دهد و امروز یکی را در ذهنش می سازد و فردا یکی دیگر را و این مسئله ذهن کودک را خلاق تر می کند.

این دوستدار میراث هرمزگان در پایان گفت: موسسه ساحل خلیج فارس که حامی کودکان مبتلا به سرطان است نهم تا سیزدهم مهرماه نمایشگاه برگزار می کند و قرار است "دُختُلوک" عروسک بندرعباسی را نماد خودش کند و نماد شدن این عروسک، اتفاق برجسته ی دیگری است که از زوال و فراموشی عروسک های محلی جلوگیری می کند و باعث می شود مردم آنها را به یاد آورند و میراث حفظ شود.

لذّت تماشای غروب در سفر دوساعته دریایی

برنامه دوم عصر روز هفتم مهرماه با عنوان گردشگری دریایی در یک شناور مسافربری روی دریا برگزار شد که محمد احمدی زاده  مدیریت اجرایی آن را عهده دار بود. در ابتدای برنامه “سالم شهیدی” مدیر بندر شهید حقانی ضمن خوش آمد گویی به مهمانان،بیان کرد: دریا نعمت بزرگی است که خداوند آن را به ما بخشیده اما متأسفانه آنگونه که باید و شاید از آن بهره نمی بریم و با داشتن این همه امکانات، در جهان گردشگری هیچ جای خاصی نداریم.

وی از حرکت خودجوش راهنمایان گردشگری استقبال و اظهار امیدواری کرد که این حرکت آغازی باشد برای هرچه بیشتر رونق گرفتن صنعت حمل و نقل و گردشگری.

ایمنی؛ از واجبات سفر دریایی

همچنان که شناور در آبهای نیلگون خلیج فارس پیش می رفت، احمدی زاده معاون بندر شهید حقانی که ایمنی و چگونگی استفاده از تجهیزات آن را مهم ترین نکته ی یک سفر دریایی می داند، تصریح کرد: اصلی ترین عامل بی احتیاطی ها، وقوع حوادث و خطرها، نداشتن آگاهی از ایمنی سفر و عامل اصلی تقصیرها در حوادث دریایی، عدم رعایت ایمنی گردشگری دریایی است.

وی که جلیقه ی نجات استاندارد را مهم ترین وسیله ی نجات شخصی دانست، ضمن تعریف آن، طرز استفاده اش را با استفاده از جلیقه های موجود در شناور برای حاضرین شرح داد.

احمدی زاده همچنین ضمن ارائه ی اطلاعاتی درباره ی مناطق مختلف دریایی و بحث مدیریت بحران، توجه مهمانان را به مانور عملیات نجات که توسط همکارانش در دریا، جلوی شناور انجام شد، جلب کرد.

 بعد از آن، شناور چند دقیقه ای روی دریا ایستاد تا مهمانان این سفر دوساعته به طبقه دوم شناور بروند و از تماشای غروب آفتاب لذّت ببرند.

در این سفر کوتاه که از کارشناسان و متخصصان زمینه گردشگری دریایی نیز دعوت شده بود، یک مدرس دانشگاه، درباره ژئوپارک قشم، بزرگترین ژئوپارک خاورمیانه، توضیحات کوتاهی داد و آن را نه تنها دارای ارزشهای زمین شناسانه بلکه دارای ویژگی ها و خواص باستان شناسانه، اکولوژیکی و ارزشهای فرهنگی دانست.

کارشناس دیگری نیز شرح کوتاهی درباره ی شناورها داد و آنها را در انواع مختلف گردشگری، تحقیقاتی، جنگی، مسافربری و باربری تقسیم بندی کرد.

در پایان این گشت دریایی، دکتر بهزاد الصفی پژوهشگر دریا، پرسش هایی مطرح کرد و به شش نفر از پاسخ دهندگان کتاب های خودش در زمینه ی دانستنی های دریایی، اهدا کرد.

طبیعت گردی و بومگردی؛ تماشای پرندگان در ساحل

عصر دیروز، هشتم مهرماه، آخرین برنامه ی راهنمایان گردشگری به مدیریت کسری انصاری نسب و جواد مرادی با تماشای پرندگان در ساحل پارک ولایت آغاز شد. حاضرین می توانستند گونه های مختلف پرندگان و مرغ های دریایی را با دوربین های تک چشمی مخصوص گونه شناسی که  اداره محیط زیست بندرعباس در اختیارشان قرار داده بود، تماشا کنند و از چشمی این دوربین ها،  از زیبایی هرچه بیشتر آنها لذّت ببرند. میثم قاسمی، معاونت فنی محیط زیست نیز به همراه همکارانش پرنده هایی که در ساحل دیده شدند را با ارائه ی توضیحاتی برای حاضرین نام بردند که از آنها می توان به فلامینگو، حواصیل، دانلین یا تلیله ی شکم سیاه، اگرت ساحلی، تلیله ی بلوطی، سلیم کوچک، صدف خوار، آب چیلیک پاسرخ، آب چیلیک نوک سربالا، کاکایی و آب چیلیک تالابی، اشاره کرد.

بعد از مراسم زیبای پرنده نگری، حاضرین به موزه ی تنوع زیستی استان هرمزگان رفتند و در آنجا محدثه همتی، کارشناس مسئول زیست گاه ها و امور مناطق، مهمانان را در بازدید از موزه همراهی و مناطق حفاظت شده ی استان هرمزگان را به آنها معرفی کرد که از جمله این مناطق می توان به منطقه حفاظت شده حرّا، جنگل مانگرو، سواحل مرجانی، اکوسیستم تالابی، زیستگاه خرس، منطقه حفاظت شده فارور، پناهگاه حیات وحش شیدور و دشت طارم و طاشکوئیه، اشاره کرد.

به گزارش ایسنا، سفرهای   دوساعته طی سه روز به مناسبت هفته گردشگری با حرکت خودجوش جمعی از راهنمایان گردشگری و دوستداران طبیعت در بندرعباس با هماهنگی سازمان میراث فرهنگی هرمزگان و اداره کل محیط زیست، به هدف معرفی جاذبه های زیست محیطی، زمین شناسی و مناطق شگفت انگیز طبیعت استان و آشنایی با  جاذبه های  گردشگری فرهنگی و تاریخی، جزایر خلیج فارس و الفبای  دریانوردی برگزار شد. 

نوع مطلب : هرمزگان، 
برچسب ها : هر مزگان، جهله، فلامینگو، گردشگری،
لینک های مرتبط :


دوشنبه 16 مرداد 1396 12:07 ق.ظ
Thanks for some other informative website. The place else may I am
getting that kind of information written in such an ideal means?
I have a mission that I'm just now running on, and I've been on the look out for such info.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر